
Miltä tuntuu aloittaa työura oston eturivistä?
Kolme kunnianhimoista harjoittelijaa – Viivi Leijon, Aura Siivonen ja Patrik Särkelä ovat tänä vuonna mukana Broman Groupin ensimmäisessä Purchasing Trainee -ohjelmassa. He pääsevät vuoden aikana sukeltamaan suoraan ostotoiminnan ytimeen: näkemään, tekemään ja ennen kaikkea oppimaan. Harjoittelijat pääsevät osaksi tiimiä, jonka työ näkyy suoraan asiakkaan ostoskorissa.

Vuosi täynnä mahdollisuuksia
Broman Groupin osto-organisaatiossa pyörivä vuoden mittainen trainee-ohjelma tarjoaa syväsukelluksen ostamisen maailmaan eri oston tehtävissä. Ohjelman suunnittelusta ja toteutuksesta vastaava Noora Toivonen tiivistää sen ytimekkäästi:
“Me halutaan tarjota sellainen ympäristö, jossa on turvallista kehittyä. Haluamme olla organisaationa mukana tukemassa kaupan alan koulutusta ja osaamisen kehittämistä. Tärkeintä on, että harjoittelijat uskaltavat olla omia itsejään. Siitä lähtee kaikki.”
Ohjelmassa ei keskitytä vain yksittäisiin tehtäviin, vaan kokonaisuuksien ymmärtämiseen. Tavoitteena ei ole vain harjoittelun suorittaminen, vaan valmentaa tulevaisuuden ostamisen ammattilaisia, jotka voivat kasvaa organisaation mukana myös tulevaisuudessa.
Ensiaskeleet ostamisen polulla
Tärkeänä tavoitteena harjoittelun aikana on kasvaa kaupalliseksi ajattelijaksi, joka ymmärtää kokonaisuuksia ja uskaltaa perustella näkemyksensä. Täällä ei opetella vain tekemään, vaan myös miksi asiat tehdään.
Traineet aloittivat kattavalla perehdytyksellä, mutta nopeasti siirrytään oikeisiin tehtäviin. Viivi Leijon kuvaa ohjelman alkua näin:
"Tuli heti olo, että täällä halutaan, että mä onnistun. Ei lainkaan sellaista 'kesähessu-fiilistä', vaan aitoa tukea ja kiinnostusta siitä, mitä opin ja ajattelen."
Mitä työ pitää sisällään?
Yksi työpäivä voi alkaa alkaa trampoliinin testaamisella, toinen päättyy toimittajan pitchaamaan uutuustuotteeseen tai oman tuonnin tuotteiden suunnitteluun. Jokainen päivä kasvattaa asiantuntemusta ja ymmärrystä siitä, mitä kaikkea osto-organisaatiossa tapahtuu.
Aamukahvin jälkeen moni trainee aloittaa päivänsä eri tuotekategorioiden myyntilukujen tarkastelulla. Sen jälkeen kalenterissa voi olla esimerkiksi:
- Uusien tuotteiden perustamista eri järjestelmiin
- Tuotetietojen rikastamista ja päivittämistä
- Laskujen tarkastusta
- Tuotetietojen kääntämistä ja verkkosisällön päivittämistä
- Toimittajien kontaktointia ja hintaneuvotteluja
- Erilaisten ongelmien ratkomista ja selvitystyötä
Tuki, joka näkyy ja kuuluu
Harjoittelijat kokevat, että täällä on turvallinen ilmapiiri kokeilla, kysyä ja kasvaa. Osto-organisaatiossa työtä tehdään tiiviissä yhteistyössä muun muassa toimittajien, toimitusketjun, tavaratalojen, logistiikan ja muiden oston asiantuntijoiden kanssa.
Kaikki trainee-ohjelmassa mukana olevat nostavat esiin työyhteisön voiman:
"Jokaisella meillä on mahdollisuus kehittää omaa osaamistaan ja myös jakaa oppimaansa eteenpäin." - Patrik Särkelä
”Työilmapiiri on sellainen, että taustalta kuuluu naureskelua sen sijaan, että kuulee oman hengityksensä.” – Aura Siivonen
“Täällä saa kysyä, täällä saa mokata ja täällä saa olla oma itsensä.” – Viivi Leijon
Oppiminen tapahtuu aidossa tekemisessä
Yksi ohjelman kulmakivistä on oppiminen käytännön kautta. Harjoittelijat ovat mukana projekteissa, jotka vaikuttavat suoraan yrityksen tulokseen ja asiakaskokemukseen. Patrik kuvaa kokemustaan toimittajatapaamisista:
“Olin yllättynyt siitä, miten paljon me päästään mukaan vaikuttamaan valikoimaan ja siihen, millaisia tuotteita asiakkaille tarjotaan. Nyt katson kaikissa kaupoissa tuotteita ihan eri silmällä. Tiedän enemmän, mitä niiden takana on, mietin katteita, pakkauksia, tuotetietoja ja esillepanoa."
Traineet oppivat ostamisen taidot käytännössä: datan tulkintaa, järjestelmäosaamista, toimittajaviestintää, asiakaslähtöistä ajattelua ja ongelmanratkaisua.
Aura Siivonen puolestaan kertoo, kuinka tärkeältä on tuntunut se, että omilla ideoilla on merkitystä: "Parasta on ollut se, että kaikki saa tuoda ideoita pöytään. Ideoita kuunnellaan ja niiden pohjalta tehdään yhdessä päätöksiä."
Millainen tyyppi pärjää Purchasing Trainee -ohjelmassa?
"Uteliaisuus ja tekemisen meininki riittävät. Ei tarvitse tietää kaikkea valmiiksi", toteaa Patrik Särkelä. “Mieluummin kysyt sen tyhmän kysymyksen kuin jätät sen tärkeän kysymättä", täydentää Viivi Leijon.
Tämä trainee-ohjelma voi olla juuri sinulle sopiva, mikäli:
- Olet utelias ja haluat ymmärtää, miten kaupan ala toimii
- Haluat kasvaa oston asiantuntijaksi
- Innostut tuotteista, tiedosta, datasta ja ihmisistä
- Haluat työyhteisön, jossa saat olla oma itsesi ja tulla nähdyksi
Purchasing Trainee -ohjelma on hieno mahdollisuus niille, jotka
haluavat ymmärtää liiketoimintaa, kehittää itseään ja ottaa seuraavan askeleen
urallaan.